Стотици жители и гости на Русенско събра Третият празник на плодородието,

...
Стотици жители и гости на Русенско събра Третият празник на плодородието,
Коментари Харесай

Стотици посетители събра Празника на плодородието в Чилнов

Стотици поданици и посетители на Русенско събра Третият празник на плодородието, който се организира през вчерашния ден в село Чилнов, община Две могили.

Той се провежда от тамошното Народно читалище „ Светлина 1927 “, което означи и 95 години от основаването си, като събитието бе съпроводено от кулинарен и фолклорен фестивал.

„ Считам, че хора като вас са образец за модерни будители, тъкмо такива от каквито обществото ни има потребност! Радостен и признателен съм, че успявате да съхраните и предадете обичта към родните обичай и обичаи на идващите генерации. Вие сте образец за подражателство, а активността ви е образец за национализъм “, се споделя в приветствения адрес от името на регионалния шеф на РусеАнатоли Станев.

„ За мен и моят екип водещ приоритет ще продължи да бъде развиването на българската просвета “, прибавя още той. Станев е безапелационен, че ще поддържа всяко начинание, отдадено на българщината.

Само в надпяванията се включиха над 240 участници от цяла Северна България. Освен от Русенско имаше самодейци от Горна Оряховица и даже от Добричкото село Ведрина. Посетителите можеха да опитат от десетки разграничи типове манджи, приготвени по обичайни български предписания. На всички бе раздадена и градинарска супа, която бе приготвена на място от готвача Камен Сапунджиев. Щандове с голям брой екологично чисти плодове, зеленчуци и локални обичайни вкусотии, допълваха приятната атмосфера в центъра на селото. Не липсваха и дегустации на плодови сокове, в това число и на вино от Две могили.

Като на същински празник не мина и без състезания. Единият бе за най-хубав ритуален самун, а другият за най-красиво аранжирана маса. И двата бяха извънредно оспорвани, само че в последна сметка журито отсъди, че първото място за най-хубав ритуален самун заслужава Йоана Николаева от Две могили. Второто място бе отредено за представителите на Народно читалище „ Никола Йонков Вапцаров – 1914 “ в село Баниска, а третото за Цветанка Тодорова от село Просена. Колкото до състезанието за подредбата на софрата, първи станаха от читалището в Баниска.

Почетната стълбичка бе допълнена от русенското читалище „ Гюнеш – 2012 “, а своеобразното бронзово отличие бе за Народно читалище „ Отец Паисий – 1912 “ в село Острица.

Жителите на селото, състоящо се от към 400 души, отпразнуваха и 95 години от основаването на читалището. Културната институция е главният стожер на бита и традициите в обитаемото място и е като втори дом за жителите на Чилнов.

Интересен факт е, че библиотеката към читалището разполага с към 7000 тома книги, като всяка година взе участие в планове за възобновяване на фонда си.

Най-възрастният четец е на 83-годишна възраст, а най-младият – петгодишно момиченце. Явно не инцидентно през 2021-а културното средище бе определено за библиотека на годината в област Русе. Читалището взе участие и в редица други културни мероприятия в цялата страна. Съставена е група за изворен фолклор „ Чилновски баби “, която включва 22 дами от селото, както и Лазарска група от осем девойки.

Има и разнородни школи. Сред тях са по шах, пиано и куп занимателни игри.

Водещ на събитието и главен уредник бе секретарят на читалището Галя Додева. Инициативата не би могла да се осъществя и без изключителната поддръжка на Община Две могили, като на място пристигнаха кметът Божидар Борисов, както и редица общински съветници.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР